Muinsuskaitseamet ja PPA hakkavad koostööd tegema arheoloogiapärandi kaitsel

Pärast pikka eeltööd allkirjastati täna Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossi tallihoones muinsuskaitseameti ning politsei ja piirivalveameti uus koostööleping. Seni kehtinud leping oli seotud kahe asutuse koostööga allveepärandi kaitse korraldamisel, uus leping aga aitab lisaks sellele parandada ka maa peal asuva arheoloogiapärandi kaitset.

Lepingu sõlmimise eel pidasid mõlemad allakirjutajad, PPA direktor Elmar Vaher ja MKA direktor Siim Raie lühikese kõne, kus märkisid selle lepingu olulisust mõlema asutuse jaoks. S. Raie ütles: „Kultuuripärandi ülesanne pole ainult meie elu kaunistada. Arheoloogiapärandi olulisus seisneb hoopis selles, et ta kõneleb meiega aegadest, kui veel kirjasõna ei osatud. Kõrge kultuuriväärtusega leiud on tõendid meie tähenduslikust olemasolust ja me peame oskame neid tõlkida. Tõlkimiseks peavad leiud jõudma arheoloogideni või enamasti vastupidi – arheoloog leiuni. /…/ Paraku ei mõista kõik seda selliselt – on neid, kes rahvuslikku rikkust soovivad kasutada ennekõike isikliku rikastumise hüvanguks ning seetõttu ei jõua paljud väga väärtuslikud arheoloogilised leiud sinna, kuhu nad seaduse järgi kuuluvad – riigi kätte.“

Tänasest alates hakkavad MKA ja PPA tegema tihedat koostööd – korraldatakse vastastikku koolitusi, paraneb infovahetus, kuid mitte ainult – PPA ulatab meile abikäe ka maastikul: lisaks muinsuskaitse inspektoritele saavad kultuuriväärtusega asja otsimise lubasid kontrollima ja rikkumise tuvastamisel esmaseid menetlustoiminguid tegema hakata ka politseinikud.

This slideshow requires JavaScript.

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s